Eğlence, Oyun ve Dostluk Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Birbirinden güzel dostluklar, paylaşımlar, yardımlaşmalar. Kısaca legal olarak oyunlarla ilgili herşey

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Okunmaya Değer Kitablar

3 posters
YazarMesaj
Ghazi
Admin
Admin
Ghazi

İtibar : 16

Okunmaya Değer Kitablar Empty
MesajKonu: Okunmaya Değer Kitablar   Okunmaya Değer Kitablar Icon_minitimePerş. Tem. 09, 2009 8:49 am

Merhaba.
Birazdan size bazı kitabları tanıtacağım. Yani ben tam bir kitap dostu olmamdan dolayı kitapları çok severim ve benim sevdiklerimi sizede sunup okumanızı çok isterim.

1. Kitap

Okunmaya Değer Kitablar 52650

Kitabın Adı: Darwin Sizi Seviyor - Doğal Seçilim ve Dünyanın Yeniden Büyülenmesi
Kitabın Yazarı: George Levine
Kitabın Sayfa Sayısı: 336
Kitabın Basım Tarihi: 05 - 2009
Kitabın Yayınevi: Metis Yayıncılık
Kitabın Hakkında : İnsana dair bilgimizi kökten değiştiren, insanı doğadaki tahtından indirip diğer hayvanların arasına katan, bu nedenle de eserleri gerek yaşadığı çağda gerekse günümüzde hararetli bilimsel, toplumsal, ahlaki ve dini tartışmalara konu olup çok farklı şekillerde yorumlanan bir bilimci Darwin. George Levine, Darwin Sizi Seviyor'da bize bir Darwin yorumu sunuyor, ama onunki evrim teorisinden çok Darwin'in kendisini kişisel yönleriyle ele alan bir yorum. Darwin deyince akla gelebilecek katı, soğuk, duygusuz bilimcinin yerine, hayatıyla bilimi iç içe olan, en duygusal anlarında bile bilimci hassasiyetiyle gözlem yapmayı sürdüren, öte yandan en nesnel gözlemlerinde bile hislerini, bilhassa doğanın ayrıntılarında gizli olan mucizeler karşısındaki şaşkınlığını ele veren müşfik bir doğa âşığı koyuyor Levine; yaşadığı zamanın önyargılarından muaf olmayan ama bilimsel zihniyeti ve açık fikirliliği sayesinde bunların ötesine de geçebilen bir doğa âlimi.

Yorumum :
Bu kitabın felsefi bir kitap olması benim ilgimi çekmesinde çok büyük destek sağladı. Smile Çünkü bu tür felsefi kitapları okumak gerçekten çok zevkli ve bir o kadar da düşündürücüdür. Kitapların geneli böyledir ama çoğu kitap bunları yansıtmıyor. Bunları yansıtanlardan biri de bu kitaptır...

2. Kitap

Okunmaya Değer Kitablar 53359

Kitabın Adı: Evrim Kuramı Üzerine Sorular
Kitabın Yazarı: Charles Devillers,Henri Tintant
Kitabın Sayfa Sayısı: 285
Kitabın Basım Tarihi: 05 - 2009
Kitabın Yayınevi: İletişim Yayınları
Kitap Hakkında : Evrim kuramı, sürekli bir ilerlemeyi ve mükemmelleşmeyi mi öngörür? Bazı toplumbilimcilere de ilham veren 'doğal ayıklanma süreci', en güçlünün ayakta kaldığı, zayıfın dünya yüzünden silinmeye mahkûm olduğu bir rekabet mi demektir? Bu basmakalıp düşünceler Darwin ve ardıllarına ait değildir.

Zaman içinde büyük değişimler geçiren evrim kuramına göre, ne rastlantı eseri değişimler ne de deterministik bir zorunluluk söz konusudur. Biyolojik ortamdaki değişiklikler, soyların genetik yapısı ve cinsel üreme rastlantıları her anı özgün kılar ve bu özgünlük her olaya özel ve olası karakterini verir: kurallarla olasılıkların yan yana geldiği biricik yaşam birimleri.

Devillers ve Tintant da evrimin, 'tam yol ileri' bir gelişme değil, tersine, zaman zaman gerilemelerin de yaşandığı, zamana ve mekâna yayılmış bir deneyim olduğunu söylüyorlar. Buna göre, yaşam tarihi bize hiçbir gelişme yasası göstermez. Gözlemlenen değişiklikler, çevre değişimleri ve genetik mirasın muazzam, ama gene de sınırlı olanakları arasında sürekli bir denge arayışıdır. Dolayısıyla bu uyarlanma bir ilerleme faktörü değil, yaşamı sürdürmenin aracıdır: evrim yaratmaz, sadece 'onarır'.

Oysa bu, insan türünün yaşam macerası için düpedüz yanlış bir yorumdur. Bu kitap, evrimin insana ilişkin yüzünü de ele alarak, çevre koşullarını alt edip evrim sürecine direnen ve bir noktada tamamen özgürleşen insanın nasıl bir 'anti-ekolojik tür' olduğunu çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.

Yorumum :
Evrim kuramı benim son derece ilgimi çekmiştir. Bunu her seferinde merak ettim ve bu kuramı anlayabilmek için birçok kitap okudum sırada benim için bu kitabı okumak var.. Sizde deneyebilirsiniz...

3. Kitap

Okunmaya Değer Kitablar 46771

Kitabın Adı: Büyük Piramitler - Bir Efsanenin Günlüğü
Kitabın Yazarı: Jean Pierre Corteggiani
Kitabın Sayfa Sayısı: 128
Kitabın Basım Tarihi: 02 - 2009
Kitabın Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Kitap Hakkında : 'Ben', diye bağırdı Keops, 'sonsuzluğum ben.' Victor Hugo dünyanın hâlâ ayakta duran tek harikasını, Gize Piramitlerinin en büyüğünü işte böyle konuşturur. 4500 yılı aşkın bir süre önce Firavun Keops, Kefren ve Mikerinos tarafından dikilen yüzyıllara meydan okuyan bu devasa mezarlar hem çok büyük bir hayranlık hem de en çılgınca spekülasyonları uyandırmaya hep devam etti.
Tutkulu bir tarihyazıcı kimliğiyle Jean-Pierre Corteggiani çeşitli çağların tanıklıklarıyla bilimsel gerçekleri karşı karşıya getiriyor, efsaneden gerçeğe, Büyük Piramitlerin yeniden keşinin henüz bitmemiş öyküsünü anlatıyor.

Yorumum :
Piramitler her zaman insanların kafasında soru işareti bırakmıştır ve hâlâ da öyle(ilginç gelebilir ama belkide hayvanların ve bitkilerin kafasındada soru işaretleri bırakmıştır. :oppss: ) Piramitlerin gizemini çözmek için bir çok bilim adamı yıllarca bu efsanevi yapıtları araştırmışlar. Ama bu yapıtların ne gibi gizemleri olduğu, daha doğrusu bir takım ne gizemler içerdiği hâlâ bilinmiyor. Bunun için sanırım insanoğlunun daha çok çalışması gerekiyor..

4. Kitap :

Okunmaya Değer Kitablar 46211

Kitabın Adı: Aztekler
Kitabın Yazarı: Richard F.Towsend
Kitabın Sayfa Sayısı: 232
Kitabın Basım Tarihi: 08 - 2006
Kitabın Yayınevi: Arkadaş Yayınevi
Kitap Hakkında : Kendi alanında en iyi çalışma olarak kabul edilen Aztekler adlı kitap, bu büyüleyici uygarlığın ustaca hazırlanmış bir portesini sunuyor. Metin,İspanyo istilasının etkileyici bir anlatımıyla başlıyor. Ardindan göçebe Meksika kabilesinin Aztek imparatorluğuna dönüşüm öyküsü (söyleneceklerle içiçe) aktarılıyor. Bu anlatımlarda, yüz yıl içinde, Mezoamerikan tarihinin en büyük imparatorluğunu oluşturmalarını adım adım izliyor ve göl üzerine, Tenochtitlan adlı (Yeni Dünya'nin Venedik'i sayılabilecek) görkemli bir ada-kent kurmalarına tanık oluyoruz.

DİP NOT:
Aztekler hakkında diğer kitaplar;
Aztekler - Jacques Soustelle
Aztekler - Colin Falconer
Azteklerin Unutulmuş Tedavi Yöntemleri - Heinrich Wallnöfer
Azteklerin ve Mayaların Dinleri - Walter Krickeberg

Yorumum :
Aztekler her ne kadar bazı insanlar tarafından bilinmesede beni en çok etkileyen medeniyetlerdendir. Çünkü; döneminde yaptıkları kehânetler, (özellikle)yaptıları bu medeniyet hakkında bilgi almamızı ne kadar kolay göstersede henüz bu medeniyet hakkındada daha birçok şeyi bilmediğimize inanıyorum. Beni bu medeniyet hakkında en çok düşündüren ise kehânetlerinin birçoğunun doğru çıkması oldu. İlgilenenlerin aklında bu olaylardan sonra birçok şeyler oluşmaya başladı. Acaba, Aztek Halk' ı geleceği görebiliyor muydu? Her ne kadar tuhaf bir görünüm ortaya koysada bu düşünce, çoğu insanın aklında bunlar olabiliyor.. Ama asıl soru şu; Neden olmasın?

Evet birçok(çok olmasada en azından 4 kitabı yakından tanımış olduk) kitabı tanıdık ve bu kitaplar gerçekten okunmaya değer kitaplardır. Umarım sizin bu kitapları okumanıza bir nebze katkıda bulunmuşumdur. Şahsen ben okuyacağım...

: K - A - Y - N - A - K :
http://www.kitapturk.com/

Yorumlar Astrala Aittir..
http://legendforum.yetkinforum.com
brhm
Bölüm Moderatörü
Bölüm Moderatörü
brhm

İtibar : 6

MesajKonu: Geri: Okunmaya Değer Kitablar   Okunmaya Değer Kitablar Icon_minitimePerş. Tem. 09, 2009 10:18 am

güzel mişşşşş
DigiManiac
Moderatör
Moderatör
DigiManiac

İtibar : 10

MesajKonu: Geri: Okunmaya Değer Kitablar   Okunmaya Değer Kitablar Icon_minitimePerş. Tem. 09, 2009 10:54 am

Eline sağlık ++ Smile
brhm
Bölüm Moderatörü
Bölüm Moderatörü
brhm

MesajKonu: Geri: Okunmaya Değer Kitablar   Okunmaya Değer Kitablar Icon_minitimePerş. Tem. 09, 2009 10:57 am

evet +
Ghazi
Admin
Admin
Ghazi

İtibar : 16

MesajKonu: Geri: Okunmaya Değer Kitablar   Okunmaya Değer Kitablar Icon_minitimePerş. Tem. 09, 2009 11:02 am

sağolun ama asıl puanlar Astrala diğer forumda o açmıştı konuyu. Ayrıca sizdende paylaşım bekliyorum Very Happy
http://legendforum.yetkinforum.com
brhm
Bölüm Moderatörü
Bölüm Moderatörü
brhm

MesajKonu: Geri: Okunmaya Değer Kitablar   Okunmaya Değer Kitablar Icon_minitimeCuma Tem. 24, 2009 11:15 am

bu arada size şöyle bir konu göstereyim

buraya bakın

Okunmaya Değer Kitablar
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İzlenmeye Değer Filmler